Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Zalety i wady garażu zlokalizowanego w piwnicy domu jednorodzinnego 

Budownictwo Data publikacji - 16 listopada, 2023 Autor - Lidia Orzechowska
Zalety i wady garażu zlokalizowanego w piwnicy domu jednorodzinnego 

Garaż w piwnicy domu jednorodzinnego stanowi korzystne rozwiązanie dla wielu właścicieli nieruchomości, jednak takie rozwiązanie ma zarówno zalety, jak i wady. W tym artykule omówimy te kwestie i pokażemy, co warto wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o zlokalizowaniu garażu w piwnicy domu.

Zalety garażu zlokalizowanego w piwnicy

Ochrona przed warunkami atmosferycznymi

Garaż w piwnicy domu pozwala na ochronę pojazdów przed wpływem szkodliwych czynników atmosferycznych. Nie musimy martwić się, że nasze auto zostanie narażone na uszkodzenie podczas silnego wiatru, czy intensywnego gradu. Samochód nie będzie narażony na mróz oraz nasłonecznienie, co pozytywnie wpłynie na jego blacharkę i lakier. Aczkolwiek, ochrona przed warunkami atmosferycznymi to zaleta wszystkich garaży, nie tylko tych zlokalizowanych w podpiwniczeniu.

Bezpieczeństwo

Garaż w piwnicy to również ochrona przed kradzieżą i uszkodzeniem pojazdu. Jako, że garaż w piwnicy zazwyczaj pozbawiony jest okien, ograniczamy w ten sposób sposobność dostania się do środka osobom niepożądanym. Jeśli zamontujemy solidną bramę, to możemy mieć pewność, że nasze auto i inne znajdujące się rzeczy – będą bezpieczne.

Oszczędność miejsca

Garaż w piwnicy to także oszczędność miejsca na działce. Może się zdarzyć, że powierzchnia naszej działki uniemożliwia budowę garażu obok domu. Garaż – szczególnie ten dwustanowiskowy – zabiera dość spory teren. W takiej sytuacji, możemy go zlokalizować w poziomie parteru, ale wtedy duża część powierzchni kondygnacji będzie wyłączona z funkcji użytkowej. W takiej sytuacji idealnie sprawdzi się usytuowanie garażu w piwnicy. Nie zwiększając powierzchni zabudowy możemy mieć zarówno garaż, jak i inne pomieszczenia takie jak kotłownia, pralnia i zaplecze gospodarcze.

Cicha praca

Garaż w piwnicy domu to również zwiększony komfort. Przy odpowiednim zaizolowaniu przegród poziomych, dźwięk silnika auta nie będzie dochodził na wyższe kondygnacje.

Wygoda

Garaż w piwnicy domu to również wygoda w użytkowaniu. Podczas nawałnicy śnieżnej lub ulewy – możemy wejść do domu suchą stopą. Stanie się tak za sprawą schodów, które połączą podpiwniczenie z parterem. Jeśli będziemy mieli kilka siatek z zakupami, to domownicy mogą pomóc przy wniesieniu ich na górę, bez konieczności zakładania zewnętrznych ubrań i butów.

Wady garażu zlokalizowanego w piwnicy

Wysokie koszty

Garaż w piwnicy domu może być dość kosztowny. Wymaga odpowiedniego zaizolowania ścian i większego nakładu na prace ziemne. Dodatkowo, nie każdy grunt nadaje się do zlokalizowania garażu w piwnicy, zatem musimy określić jego nośność oraz poziom wód gruntowych. Należy też uwzględnić odpowiednią wentylację, oświetlenie, a także zabezpieczenia termoizolacyjne i dźwiękochłonne dla przegrody poziomej. Oprócz tego, czeka nas zakup drzwi o właściwych parametrach ochrony przeciwpożarowej.

Brak światła dziennego

Garaż zlokalizowany w piwnicy domu jest pozbawiony naturalnego światła dziennego. Wiąże się to z koniecznością zużywania prądu poprzez zapalenie światła, przy każdym zejściu do podpiwniczenia. Zawsze pod ręką powinniśmy mieć też latarkę, gdyż w trakcie  zakłóceń w dostawie prądu zastanie nas ciemność i problem z wyjściem lub wejściem do piwnicy. 

Trudność wjazdu i wyjazdu

Garaż zlokalizowany w piwnicy domu może powodować trudności przy wjeździe i wyjeździe. Ma to miejsce zwłaszcza zimą, kiedy podjazd jest oblodzony. Zalegający śnieg może utrudnić otwarcie bramy, jak również swobodne manewrowanie autem.

Zagrożenie zalaniem

Projekt domu parterowego z garażem to także minusy. Garaż w piwnicy domu jest  bardziej narażony na zalanie, niż garaż zlokalizowany w poziomie terenu. Nadmierne opady deszczu łatwiej przedostają się do środka, a dodatkowo – wody gruntowe mogą zawilgocić mury, co w konsekwencji grozi zagrzybieniem ścian.

Wnioski z tej analizy pozostawiamy Państwu. Na pewno decyzję o zlokalizowaniu garażu w piwnicy powinniśmy gruntownie przemyśleć, biorąc pod uwagę fundusze, preferencje i warunki zabudowy.

zdjęcie:
Projekt domu C340a Powściągliwy – wariant I (podpiwniczony)

Tekst sponsorowany: Gotowe, profesjonalne projekty domów z kolekcji MURATORA – projekty.muratordom.pl

Redakcja orzeszkowepole.pl

Specjalista w dziedzinie wnętrz i aranżacji. Swoje pomysły przelewa w postaci artykułów na blogu, które są chętnie czytane zarówno przez profesjonalistów, jak i amatorów :)

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?