Podróżowanie z psem jest często nieodłączną częścią życia każdego właściciela czworonoga. Owszem, bywają zwierzęta, które uwielbiają jazdę samochodem, ale dla niektórych wiąże się ona z dyskomfortem i niemałym stresem. Niestety, nie wszystkie psy są przyjazne wobec podróżowania, a niektóre z nich mogą nawet cierpieć z powodu choroby lokomocyjnej w czasie podróży, co objawiać się będzie nudnościami, wymiotami i ogólnym stresem.
Przygotowanie do podróży
Przygotowanie do podróży jest kluczem do zminimalizowania stresu u psa podczas jazdy samochodem. Niezależnie od tego, czy zabierzemy naszego czworonoga w daleką drogę, krótki wyjazd do weterynarza, czy na zakupy warto zrobić, co w naszej mocy, aby podróż była komfortowa zarówno dla nas, jak i dla naszego zwierzaka.
Oto kilka kroków, które warto podjąć przed wyjazdem:
Zaznajom psa z samochodem
Jeśli Twój pies nie jest przyzwyczajony do jazdy samochodem, na początek pozwól mu w nim posiedzieć od czasu do czasu, by dobrze się poczuł we wnętrzu auta. Następnie rozpocznij jazdę od krótkich przejażdżek, aby miał pozytywne skojarzenia z jazdą i oswoił się ze środowiskiem zewnętrznym, czyli drogą, hałasem i innymi pojazdami.
Przygotuj samochód do jazdy, zanim przyniesiesz do niego zwierzę
Niestety, zimowe warunki atmosferyczne wiążą się z tym, że szyby często są pokryte szronem, a zamki w drzwiach wymagają rozmrażania. Ważne jest, by te czynności wykonać zanim zwierzę znajdzie się w aucie. Nieznane na co dzień odgłosy skrobania szyb, czy majstrowania przy zamku wywołają u psa niepotrzebny niepokój. Dobrze, aby zwierzę nie było narażone na dodatkowe bodźce tego rodzaju.
Trening w samochodzie – zaopatrz się w profesjonalny transporter do przewozu zwierząt
Kiedy już pies przyzwyczai się do siedzenia w samochodzie, można nauczyć go pozostawania na miejscu, używając odpowiedniego pasa lub specjalnej klatki transportowej. Pomoże to zapewnić bezpieczeństwo podczas jazdy zarówno psu, jak i kierowcy. Do przewozu mniejszych zwierząt dobrze jest skorzystać z profesjonalnego transportera. Większe psy można przewozić bez klatki, ale należy zapewnić im również właściwe warunki podróżowania.
Przygotuj transporter do podróży – zapewnij psu komfort jazdy
Chcąc zapewnić zwierzęciu przyjemne warunki podróżowania dobrze jest włożyć do wnętrza transportera miękki koc lub flanelową kołderkę. Dla niejednego z nich ten dodatkowy element wyposażenia może sprawić, że zwierzę zakopie się w mięciutką tkaninę, co będzie pewną namiastką poczucia bezpieczeństwa. Może potraktować również ją także jako dodatkowe ubranko, więc z pewnością nie zmarznie podczas podróży. Warto włożyć do transportera przedmioty, które zwierzę zna i lubi. Bardzo często zwierzęta, podobnie jak dzieci czują się bardziej swobodnie w podróży mając przy sobie coś, z czym nie rozstają na dłużej. Przykładem może być ulubiony kocyk, psia poduszka czy ulubiona zabawka. Z takimi akcesoriami przy boku z pewnością podróż minie szybciej. Nie wolno zapomnieć o przypięciu transportera i zamknięciu drzwiczek, aby zwierzę podczas podróży nie wypadło na zewnątrz.
Unikaj karmienia psa przed podróżą
Należy pamiętać, że nie wszystkie zwierzęta dobrze znoszą podróż autem. Podobnie jak ludzie, część z nich może mieć chorobę lokomocyjną. Dlatego właśnie nie należy przekarmiać ich przed podróżą. Ostatni posiłek powinno się podać czworonogowi około 3 godziny przed wyjazdem, a porcja nie powinna być zbyt obfita.
Pozostaw w aucie uchylone okna
Świeże powietrze i widok za oknem dla wielu psów mogą być pomocne w zminimalizowaniu stresu. Otwarcie okien na tyle, aby zapewnić cyrkulację powietrza, sprawi, że niejedno zwierzę poczuje się bardziej komfortowo.
Krótkie przerwy w czasie jazdy
Podczas długiej podróży ważne jest, aby zaplanować krótkie przerwy na spacer i toaletę dla psa. To pozwoli mu się rozprostować, wypróżnić i zrelaksować przed kolejnym etapem podróży.
Częsta interakcja i pocieszenie
Podczas podróży nie zapominaj o częstej interakcji z psem. Możesz rozmawiać z nim, głaskać go i dawać mu przysmaki, aby pomóc mu się uspokoić. Twój spokój i pozytywne nastawienie będą również miały wpływ na jego samopoczucie.
Unikanie stresujących bodźców
Podczas podróży powinno się unikać stresujących bodźców, takich jak gwałtowne hamowanie, hałas czy wibracje. Stabilna i spokojna jazda może pomóc w zmniejszeniu ryzyka choroby lokomocyjnej.
Zadbaj o psi podróżny zestaw obowiązkowy
Nigdy nie pozostawiaj zwierzęcia samego w zaparkowanym samochodzie, aby nie doprowadzić do ataku paniki. Zainwestuj w zestaw podróżny dla psa obejmujący karmę, miskę, wodę, smycz, łopatkę na odpady, plastikowe torby, szczotkę, lekarstwa i zestaw pierwszej pomocy. Dopilnuj, aby zwierzak zawsze nosił obrożę z przywieszką z nadrukowanym numerem kontaktowym do właściciela, aby w przypadku zagubienia się łatwiej było go odnaleźć.
Podróżowanie z psem może być przyjemne, jeśli odpowiednio przygotujemy się do takiego wyjazdu. Minimalizowanie stresu u psa podczas podróży samochodem jest kluczowe, aby zapewnić bezpieczeństwo i komfort wszystkim pasażerom. Pamiętajmy o stopniowym przyzwyczajaniu psa do samochodu, zapewnieniu mu wygodnego miejsca w aucie, o krótkich przerwach na spacery, zachowaniu spokoju i cierpliwości.
Objawy stresu może złagodzić specjalistyczna woda na uspokojenie dla psa Aqualapka, która od niedawna pojawiła się na polskim rynku. Receptura oparta jest wyłącznie na witaminach i naturalnych składnikach roślinnych. Produkt został przebadany pod kątem bezpieczeństwa, co potwierdza certyfikat. Możemy zatem bez obaw podać taką wodę naszemu pupilowi, a podróż stanie się przyjemnością zarówno dla psa jak i jego właściciela.
Materiał zewnętrzny